Jak dítěti usnadnit vstup do mateřské školy

26.08.2021

Co by mělo dítě umět před vstupem do mateřské školy

Chystá se váš potomek na podzim do školky? Přemýšlíte, co všechno by měl umět, ptáte se ostatních rodičů, ale stále si nejste úplně jistí? Jaké dovednosti jsou ale vlastně pro nástup do mateřské školy důležité a bez kterých se Vaše ratolest neobejde?

1. znát své jméno a příjmení, vědět a poznat svou značku ve školce

2. samo si dojít na toaletu (pleny či pravidelné pomočování je nepřípustné; samozřejmě občas se může stát, že se dítě zabere do hry či nestihne doběhnout na WC a počůrá se)

3. najíst se lžící a pít ze skleničky a hrníčku

4. obléknout se a obout (u těch nejmenších paní učitelka či kamarádi pomohou zapnout zip či knoflíky, zavázat tkaničky a podobně); s tím souvisí i to, že by dítě mělo být schopno poznat své věci

5. umýt si ruce, utřít si je do ručníku

6. vysmrkat se a používat kapesník

7. uklidit své věci, hračky a další

8. bez problémů chodit po schodech

Další požadavky

 - Dítě by mělo znát základní pravidla slušného chování a dodržovat je (pozdravit, poděkovat, poprosit).

 - Důležitá je i určitá kázeň, respektive to, aby reagovalo na běžné pokyny učitelky a dalších dospělých osob v mateřské škole.

 - Fajn je, když umí vyjádřit své pocity a potřeby, tedy co si přeje a potřebuje.

-  Je dobré, aby bylo dítě zvyklé jíst všechny běžné druhy potravin, nebylo vybíravé a stravu neodmítalo. Není přípustné, aby bylo v mateřské škole dítě nuceno do jídla. Pokud má vaše dítě problémy s jídlem i v domácím prostředí, nelze očekávat, že se to ihned ve školce naučí. Nějaký pokrok lze u dítěte postřehnou, ale většinou je to až po delší době, někdy i až v následujícím školním roce pravidelného pobytu v prostředí mateřské školy. Pokud paní učitelka zjistí, co nemá dítě rádo, tak s tím počítá.

A co dělat, když se dítě nenaučí vše včas?

Je potřeba počítat s tím, že dítě se potřebné dovednosti nenaučí hned. Určitě mnohé z nich již naprosto bez problémů zvládá, ale některé si asi ještě bude muset osvojit či upevnit. A čím dříve začnete vše dolaďovat, tím bude vaše dítě ve větší pohodě, až začne navštěvovat školku. A pokud se váš potomek nestačí něco naučit, anebo mu to prostě nepůjde tak, jak byste si představovali? Určitě se tím nijak nestresujte a netlačte na něj, ale v úsilí a pravidelnosti při zvládání potřebných dovedností a návyků nepolevujte a dítěti neulevujte. Pravidelností a postupem

doby se to určitě naučí. Důležité je, aby se dítě pokud možno do školky těšilo a nemělo jí hned od počátku spojenou s tím, že je nešika a že když se něco úplně nezvládá, tak ho tam nebudou chtít.

Jak dítěti usnadnit vstup do mateřské školy

Začátek docházky do školy je pro dítě v každém případě velkou změnou a ta s sebou přináší spoustu pocitů a zážitků, se kterými se musí malý školáček vyrovnat. Vstup do neznámé budovy a do třídy s jejím vybavením a hračkami, než jaké zná z domova, mezi cizí děti a dospělé.

Musí se přizpůsobit dosud nezvyklému režimu a požadavkům a naučit se komunikovat s "novou autoritou" - paní učitelkou. Každé dítě reaguje na takovou situaci trochu jinak. Pro většinu dětí je to krok k samostatnosti. A pro rodiče zkouška nervů.

Jak na to, abychom všichni tuhle etapu života dobře zvládli? Jak dítěti pomoci?

Každý z rodičů prožívá bolestně odloučení od dětí, obzvláště když víme, že je dítě na nás fixované. Každý rodič prožívá strach, jak to dítě zvládne, co udělá, když bude chtít na záchod, zda si najde kamarády. Ale v tuto chvíli musí zvítězit cíl - chceme dítěti pomoci, aby zvládlo nástup do mateřské školy a osamostatnilo se.

Do školky s pláčem. Rodiče musejí počítat a tím, že děti umějí často hrát "divadlo". V takových případech je třeba vydržet. Je dobré se ráno ve školce rychle a jasně rozloučit a předat dítě učitelce.

Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte. Vysvětlete mu, že je máte rádi a že nechodí do školky proto, že na ně nemáte čas nebo že s ním nechcete být doma. Každý má svět povinností - vy práci, vaše dítě školku.

Používejte stejné rituály. Voďte dítě do školky vždy ve stejný čas a vyzvedávejte je pokud možno ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete - po obědě, po svačině - nejen obecné jako brzy, za chvíli, po práci a podobně.

Oceňujte dítě, když něco zvládne, podporujte ho v jeho samostatnosti. Pochvalte ho za zvládnutý pobyt ve školce, pozitivně jej motivujte.

Povídejte si denně o tom, co zažilo, co bylo pro něj ten den v mateřské škole důležité.

Zvyšujte sebedůvěru dítěte. Ujistěte dítě, že to zvládne a že mu věříte. Dítě musí mít k mateřské škole kladný vztah, z toho důvodu nikdy mateřskou školou nestrašíme. Mluvte s učitelkou. Možná se dovíte, že když po nervy drásající scéně odejdete, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát.

Co byste nikdy neměli dělat...

V žádném případě mateřskou školou dítě nestrašíme. Obzvláště v okamžiku, kdy naše ratolest nedělá, co zrovna chceme, ze spousty rodičů vyletí: "Počkej, až půjdeš do školky, tam budeš muset poslouchat". I jedna věta v afektu může v dítěti vzbudit obrovský strach, co že ho v té školce čeká.

Buďte důslední a nenechte se obměkčit. Když už jednou rozhodnete, že půjde dítě do mateřské školy, nedejte se přemluvit a trvejte na svém.

Nestrašte své dítě školkou - "Počkej, ve školce ti ukážou" a za problémy s přivykáním je v žádném případě netrestejte.

Nepřiznávejte, že je vám smutno a že se vám stýská. Když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne také.

Netvrďte dítěti cestou do mateřské školy, že jdete na procházku, a nelžete mu o tom, v kolik hodin je přijdete vyzvednout. Neopakujte dítěti pořád dokola, že má být hodné.


Přejeme Vám hodně štěstí a hlavně trpělivosti :-)

Na Vaše dítko se moc těšíme. Kolektiv MŠ Trojlístek